Tekuté mydlá a sprchové gély môžu byť oproti tuhému mydlu praktickejšie a organizovanejšie. Ich nevýhodou je však negatívnejší dopad na životné prostredie. Klasické tuhé mydlo počas umývania neprenáša baktérie a má oveľa udržateľnejšiu prírodnú stopu.
Ľudia si väčšinou myslia, že na tehličke tuhého mydla sú baktérie, práve kvôli priamemu kontaktu s pokožkou a odkladacím miestečkom. Myslieť znamená mydlo vedieť. Avšak pravda je úplne iná.
Výskumy dokazujú, že baktérie sa z pevného mydla počas umývania rúk alebo sprchovania na pokožku neprenášajú. Dôkazom toho môže byť aj skutočnosť, že aj v nemocniciach a výskumných centrách sa stále často využívajú klasické tuhé mydlá. A ak by prenášali baktérie… no, nebolo by to fajn.
Klasické tuhé prírodné mydlo: bez konzervantov, bez plastovej nádoby, menej spotrebovanej energie
Mydlá aj šampóny sa vyrábajú s pomocou vody. V tekutých mydlách a šampónoch však táto voda zostáva, zatiaľ čo v tuhom mydle sa počas mesiacov zrenia vyparí. Aby mydlo zostalo tekuté, voda v ňom musí zostať a na to sa využívajú prezervatívy, ktoré poznáme ako konzervanty. Aby bolo pevné mydlo kvalitné a bezpečné na všetky typy umývania žiadne konzervanty nepotrebuje, a namiesto obyčajnej vody v zložení ju my v soapfreaks zastupujeme kvalitnými prírodnými olejmi, no v žiadnom prípade palmovým.
Ďalšou výhodou tuhého mydla pre prírodu je očividne to, že naň netreba plastovú fľašu alebo nádobu. Tekuté mydlá a šampóny sú nie len fľaša, ale často aj vrchnák, nálepky a klasická pumpička. Odvodením priemerných spotrebiteľských údajov zistíme, že rukami Slovákov ročne prejde viac než 7 miliónov fliaš tekutého mydla a šampónov. A to je teda obrovská kopa nerecyklovateľného plastu, odpadu a energie na výrobu.
Pre prírodu zbytočná záťaž je aj samotný prevoz týchto plastových obalov. Tie treba vyrobiť a previezť do výrobne šampónov alebo mydla. Zároveň samotné nádobky majú svoju váhu. Fľaše sú taktiež kvôli pevnosti okrúhle, a teda ich skladovanie nie je tak efektívne, ako dokážu byť hranaté pevné mydlá.
S negatívami nekončíme. Ako aj pri zemiakových lupienkoch, tak aj pri šampónoch a mydlách fľaše nebývajú naplnené po horný okraj, čiže opäť zbytočný plast. Nezabúdajme aj na to, že pri akýchkoľvek produktoch si platíme aj za plastové fľaše a obaly, ktoré neskôr vyhodíme a ešte si aj znečistíme prostredie ich výrobou.
Keď si spomeniem na časy, kedy som aj ja intenzívne používal tekuté mydlá a sprchové gély, takmer nikdy sa mi nepodarilo nadávkovať presné množstvo, ktoré som potreboval. Nakoniec som skončil pri tom, že som si dal dva krát viac gélu než som potreboval, a potom som videl ako ten farebný gél steká do odtoku. Keby to bol len gél, lenže ono to boli aj moje peniažky.
Pri tuhom mydle sa mi to nikdy nestalo. Vždy si viem namydliť presne toľko, koľko mi je treba.
Štatistiky ukazujú, že pri výrobe tuhého mydla sa produkuje o 400% menej oxidu uhličitého a ostatných nežiadúcich skleníkových plynov.
Dopad na životné prostredie – menej vody


Ďalší rozdiel v používaní tuhého mydla oproti tekutému alebo šampónu je množstvo vody. Zákazníci pri kúpe tekutého mydla alebo sprchového gélu platia za hlavnú ingredienciu, tou je voda. No a na druhej strane v pevnom mydle sa nachádzajú iba stopové množstvá vody, minimum, ktoré sa nevyparilo počas týždňov vyzrievania. My napríklad neužitočnú vodu nahrádzame kvalitnými prírodnými olejmi s hydratačnými a výživnými účinkami. Voda v mydle je… len voda. Oleje v mydle zmäkčujú pokožku, hydratujú ju, rozmaznávajú a prečisťujú.
Vďaka tomu si u nás zákazníci platia za kvalitu, nie vodu. Ani konzervanty, ktoré vodu v mydle alebo šampóne zadržiavajú. Pri umývaní tuhým mydlom si vodu spustíme z kohútika a nemusíme za ňu platiť v samotnom tekutom produkte.
Zhrnutie
Klasické prírodné mydlá vyrobené za studena majú oveľa menší dopad na životné prostredie. Pri výrobe je potreba menej energie a žiadny plast. Najmä z týchto dôvodov čoraz viac ľudí používa tuhé mydlá, ktoré sú fantastické aj do sprchy alebo na nefarbené vlasy. Môže to pôsobiť hipstersky, ako také vrátenie do starých časov. Realitou však je, že za starých časov sme boli šetrnejší a chceli sme kvalitu.